Bagaż rejestrowany: co można, a czego nie można przewozić? [Poradnik]
Gdy kupujesz bilet lotniczy, cena na pewno obejmuje bagaż podręczny. W praktyce oznacza to, że możesz zabrać na pokład plecak, małą torbę, a czasem też kompaktową walizkę. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku krótkoterminowych podróży. Jeśli jednak decydujesz się na dłuższą wyprawę, pojawia się potrzeba zabrania pojemniejszej walizki. Odpowiedzią na Twoje potrzeby w takiej sytuacji jest bagaż rejestrowany. Co to jest i z jakimi możliwościami wiąże się taka opcja?
Co to jest bagaż rejestrowany?
Gdy bagaż podręczny okazuje się zbyt mały, by pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, warto skorzystać z rozszerzonego pakietu. Jeśli dopłacisz określoną stawkę otrzymasz przywilej zabrania dodatkowych toreb. To nic innego jak tytułowy bagaż rejestrowany. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, musisz przejść przez dodatkową procedurę po przybyciu na lotnisku.
Bagaż nadawany jest w wyznaczonym miejscu, a następnie trafia do samolotu. Podczas lotu nie masz jednak do niego dostępu, ponieważ znajduje się w luku bagażowym. Staraj się wykupić bagaż rejestrowany z dużym wyprzedzeniem przed terminem lotu. Dzięki temu będziesz w stanie sporo zaoszczędzić względem stawek obowiązujących na lotnisku przy odprawie. Warto wspomnieć, że czasem na cenę poszczególnych świadczeń wpływa długość trasy i termin podróży. Najwyższe stawki zazwyczaj obowiązują w sezonie wiosenno-zimowym i podczas okresu Świąt Bożego Narodzenia.
Niektórzy zastanawiają się czy bagaż rejestrowany jest prześwietlany. Oczywiście należy spodziewać się wnikliwej weryfikacji zawartości przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Wprawdzie bagaż rejestrowany jest objęty mniejszą liczbą restrykcji niż torba podręczna zabierana na pokład, niemniej nadal istnieją pewne ograniczenia, z którymi trzeba się liczyć, aby podróż przebiegła bez zakłóceń. Dowiedz się czy można przewozić jedzenie w bagażu rejestrowanym, a także poznaj odpowiedzi na inne pytania.
Polecamy do czytania: Odprawa na lotnisku krok po kroku, czyli wszystko, co musisz wiedzieć przed lotem [Poradnik Pasażera]
Bagaż rejestrowany – wymiary
Gabaryty walizki są podstawową kwestią wymagającą uwzględnienia podczas pakowania. Należy dostosować się do obowiązujących przepisów z zakresu dopuszczalnej wagi oraz wymiarów. Zasady różnią się w zależności od wybranego przewoźnika. Jeżeli zastanawiasz się jak mierzyć bagaż rejestrowany, warto zweryfikować czy linie lotnicze wliczają odstające rączki, kółka i uchwyty, czy jedynie sam pojemnik. W tej materii również występują zróżnicowane wytyczne.
Bagaż rejestrowany – Ryanair
W przypadku Ryanair możesz zdecydować się na mały albo duży bagaż rejestrowany. Mniejszy wariant nie może przekroczyć wymiarów 55 x 40 x 20 cm, natomiast jego maksymalna waga wynosi 10 kg. Firma pozwala na zabranie jednej sztuki takiego bagażu. Do tych warunków idealnie pasują walizki kabinowe takie jak American Tourister Summer Splash.
Oprócz tego w regulaminie figuruje pojęcie standardowego bagażu rejestrowanego. Oznacza to przede wszystkim dopuszczenie toreb o znacznie większych gabarytach niż w powyższym przykładzie. W tym przypadku dopuszczalne wymiary wynoszą 81 x 119 x 119 cm, a waga 20 kg. Do tych kryteriów pasuje chociażby American Tourister Soundbox. Możesz zabrać aż trzy sztuki takiego bagażu. Pamiętaj jednak, że będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami.
WizzAir – bagaż rejestrowany
Węgierski przewoźnik pozwala na zabranie trzech dodatkowych walizek. Mogą one mierzyć maksymalnie 149 x 119 x 171 cm. Występują też trzy progi ustalające ile może ważyć bagaż rejestrowany WizzAir. Jest to odpowiednio 10, 20 oraz 32 kg.
Jeśli wybierasz taki pakiet, zyskasz spory komfort i unikniesz zawierania wielu kompromisów. Z powodzeniem zabierzesz nawet tak pojemne i funkcjonalne walizki jak Samsonite C-Lite. Sprawdź inne propozycje walizek na duży bagaż.
Bagaż rejestrowany – LOT
Firma LOT nie zalicza się do kategorii tanich linii lotniczych. W związku z tym obowiązują w niej zgoła inne standardy niż w wyżej opisywanych przykładach. W tym przypadku wiele zależy od wybranej destynacji oraz klasy, którą podróżujesz.
Jeśli inwestujesz w wyższy standard albo samolot ma przed sobą dłuższą trasę, możesz zabrać nieodpłatnie jedną sztukę bagażu rejestrowanego. Maksymalna waga może wynosić wtedy zazwyczaj 23 kg, natomiast suma długości krawędzi powinna mieć maksymalnie 158 cm. Takie warunki z powodzeniem zostaną spełnione przez walizki o średnich gabarytach. Za przykład może posłużyć model Samsonite Proxis.
Jeśli podróżujesz klasą ekonomiczną, trzeba zapłacić nawet za pierwszą sztukę bagażu. W przypadku wyższych pakietów cena biletu może obejmować jedną, dwie albo nawet trzy walizki. Po przekroczeniu dopuszczalnych gabarytów obowiązuje opłata za nadbagaż.
Bagaż rejestrowany – co można zabrać?
Budżetowe podróżowanie bywa uciążliwe ze względu na ograniczoną pojemność bagażu oraz konieczność dopełnienia szeregu procedur. Trzeba chociażby przelać płyny do oddzielnych pojemników i trzymać się zbiorczego limitu wyznaczonego na poziomie 1 litra. Zakup droższego biletu pozwala na ominięcie tych przeszkód.
Kosmetyki w bagażu rejestrowanym nie podlegają ograniczeniom. Jesteś w stanie śmiało korzystać z fabrycznych opakowań o większej pojemności. Inne płyny w bagażu rejestrowanym również mogą być swobodnie transportowane. Dzięki temu z powodzeniem zapakujesz chociażby rozmaite napoje. Wyjątkiem pozostaje jedynie alkohol w bagażu rejestrowanym. W tym przypadku występują zróżnicowane przepisy uwarunkowane polityką celną poszczególnych krajów. Jeśli zatem zastanawiasz się czy można przewozić alkohol w bagażu rejestrowanym, warto to uprzednio zweryfikować na stronie internetowej przewoźnika oraz źródłach przedstawiających reguły panujące w miejscu docelowym.
Niejeden podróżny zachodzi w głowę czy można zabrać jedzenie do samolotu. Co do zasady podróżni są uprawnieni do zabierania żywności. Najmniej wątpliwości podczas kontroli wzbudzą fabrycznie zapakowane produkty z datą ważności na opakowaniu. W przypadku niektórych tras mogą jednak pojawić się komplikacje związane z przewożeniem mięsa bądź innych świeżych artykułów spożywczych. Takich restrykcji należy spodziewać się głównie poza Unią Europejską. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź zatem przepisy obejmujące jedzenie w bagażu rejestrowanym.
Oprócz tego możesz również zabrać rozmaite ostre narzędzia takie jak noże, nożyczki, golarki czy też strzykawki. Nikomu nie będziesz też przeszkadzać prostownica w bagażu rejestrowanym. Obszerną kategorię stanowią różnego rodzaju przedmioty hobbystyczne związane z muzyką czy też sportem. Nie można ich zabierać w ramach bagażu podręcznego, a w luku bagażowym nie ma wobec nich żadnych przeciwwskazań. Dzięki temu jesteś w stanie transportować chociażby instrumenty muzyczne, deskorolkę czy też kije narciarskie. Niejeden turysta próbuje też rozgryźć jak przewozić leki w samolocie. W tej materii nie należy obawiać się komplikacji podczas odprawy. Przewoźnicy wyrażają zgodę na leki w bagażu rejestrowanym.
Zobacz także: Co spakować na wyjazd? Lista niezbędnych przedmiotów
Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?
Istnieje szereg przykładów przedmiotów, które nie mogą być przewożone w żadnym trybie. Przepisy dotyczące tego, czego nie można mieć w bagażu rejestrowanym wskazują przede wszystkim na niebezpieczne narzędzia. Zaliczają się do nich różne formy broni, a także substancje chemiczne, toksyczne i łatwopalne.
Ciekawym przypadkiem są przedmioty, które mogą być trzymane w podręcznej torbie bądź walizce, natomiast pakowanie ich do bagażu rejestrowanego zostało istotnie ograniczone. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów są baterie litowo-jonowe, które przecież zasilają sporą część nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Zazwyczaj przewoźnicy przyzwalają na transport sprzętu z ogniwami o mniejszej pojemności. Akumulatory dysponujące większymi zasobami podlegają restrykcjom. Można złożyć specjalny wniosek, aby przewoźnik wyraził zgodę na transport takiego przedmiotu. Ponadto powerbanki i zapasowe baterie mogą być pakowane jedynie do bagażu podręcznego.